#34

 

Dziś światowy dzień toalet.






Myślicie, że to szaleństwo, tworzyć święto toalet? Nic bardziej mylnego!

Wynalazcom i budowniczym toalet powinniśmy dziękować, bo to oni przyczynili się do rozwoju miast oraz uchronienia tysięcy ludzi przed śmiertelnymi chorobami.

Czy teraz myślicie, że to przesada, a na myśl o Światowym Dniu Toalet zastanawiacie się, po co taki wpis? 

Uwaga, teraz zrobi się naprawdę poważnie. Według danych Światowej Organizacji Toaletowej (World Toilet Organization), ponad 2,5 miliarda ludzi (a więc 1/3 populacji) nie ma stałego, higienicznego dostępu do toalet, a około 1,1 miliarda załatwia potrzeby fizjologiczne pod gołym niebem. Ocenia się, że w krajach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie problem ten dotyczy co czwartego mieszkańca, co 2,5 minuty z powodu braku sanitariatów, niedostatecznej higieny lub zanieczyszczonej wody pitnej umiera dziecko.

Jak podaje Forbes, największa liczba osób, które są zmuszone do załatwiania potrzeb fizjologicznych na świeżym powietrzu, to mieszkańcy:

Indii (600-818 mln),

Chin (607 mln),

Indonezji (109 mln).


Patrząc na udział procentowy populacji, ranking prezentuje się następująco:

Etiopia (80% populacji kraju bez dostępu do toalet),

Ghana (74% populacji),

Sudan (73% populacji),

Kongo (72% populacji).


Aby zwrócić uwagę na ten palący problem, od 2001 roku 19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet (ang. World Toilet Day).

Indie są krajem, gdzie problem braku dostępu do toalet jest szczególnie palący. Według różnych szacunków, dotyczy on od 600 do nawet 818 milionów osób. Dla porównania – w całej Unii Europejskiej żyje około 505 milionów ludzi.

Pierwsze toalety powstały 4500 lat temu w Mohendżo Daro (dolina Indusu). Były to miejsca, gdzie można było usiąść, a nieczystości usunąć za pomocą wody.

Przed naszą erą ustępów używano już także w Chinach, Babilonie, Egipcie oraz na Krecie. W starożytności z toalet korzystano zbiorowo, nie istniał podział na toalety damskie i męskie.

Z kolei w średniowiecznej Europie Zachodniej, nie budowano toalet. W XVII wieku dbałość o higienę zanikła, w tym czasie załatwiano się najczęściej gdzie popadnie.

W pomieszczeniach z kolei królowały nocniki, które opróżniano wylewając zawartość przez okno. 

Na zamkach (mowa tu głównie o zamkach krzyżackich) budowano specjalne wykusze lub wieże ustępowe, konstruowano je w ten sposób, aby nieczystości spadały wprost do otaczającej zamek fosy.

A wiecie, że często król nie chadzał do toalety sam? Królowie korzystali z toalet w towarzystwie swego orszaku. Samotne chodzenie do toalety mogło być niebezpieczne, o czym przekonało się kilku władców, którzy właśnie w ten sposób zostali zamordowani.

W XVIII wieku lekarze zaczęli wiązać liczne choroby z brakiem higieny oraz zanieczyszczeniem miast, rozpoczęło się mozolne edukowanie ludzi o potrzebie higieny.

Pierwsza toaleta z możliwością spuszczenia wody została zaprojektowana w 1596 roku przez angielskiego poetę Johna Harringtona, jednak z powodu braku kanalizacji jego projekt nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Wiele lat później, w 1738 roku, spłukiwana toaleta zostaje „ponownie wynaleziona” przez Johna F. Brondela. Mija 20 lat i zegarmistrz Alexander Cummings patentuje kolanko umieszczane pod muszlą, które zapobiega wydobywaniu się nieprzyjemnych zapachów.


Światowy Dzień Toalet to okazja, by porozmawiać o zdrowiu, o prawach człowieka, o historii naszych miast, o rosnącej populacji, o ekologii w życiu codziennym i o wielu innych poważnych sprawach.


Dla ciekawskich:

quiz o Toaletach :)

https://www.theguardian.com/global-development/quiz/2014/nov/19/world-toilet-day-quiz-sanitation



Źródła:

http://www.woda.edu.pl/artykuly/historia_toalety/

https://www.worldtoilet.org/

https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-toalet/

https://www.worldtoiletday.info/world-toilet-day-2020/world-toilet-day-2020-learn/



Komentarze

Popularne posty