#4

Światowy Dzień Meteorologii  obchodzony jest 23 marca na pamiątkę wejścia w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku, jako kontynuatora Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, powstałej w 1873 roku.
 Celem WMO jest zapewnienie każdemu państwu (narodowi), niezależnie od jego rozwoju gospodarczo-ekonomicznego, dostępu do prognozy pogody oraz informacji dostosowanych dla  kraju.
W Polsce dane na temat pogody zbiera IMGW Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy.   Na stronie IMGW https://www.imgw.pl/  można sprawdzić  min aktualna pogodę ( dla rolników, żeglarzy, itp.), ostrzeżenia.
Prognozy pogody owstają  na podstawie złożonych modeli matematycznych. Ale, pamiętajmy, że żadna prognoza nie jest nigdy pewna w 100%.
Żyjąc w miastach, często zapominamy, jak duże znaczenie ma pogoda dla wielu dziedzin gospodarki. Dla większości z nas prognoza pogody, oznacza tylko tyle, czy musimy zabierać z sobą parasol idąc do szkoły lub  pracy, albo czy w końcu nad Bałtykiem zaświeci słońce i uda nam się urlop.  Dla rolników dokładna  informacja o nadchodzącej pogodzie może mieć decydujący wpływ na zbiory. Precyzyjne informacje o pogodzie mają też ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa w transporcie morskim i lotniczym.
 Dzięki regularnym obserwacjom pogody, które prowadzone są już od ponad 200 lat, jesteśmy w stanie zdefiniować klimat, czyli ogół zjawisk pogodowych na przestrzeni wielu lat.
Od 2015 WMO mocno zwraca uwagę na zmiany klimatu, które dokonuja się na naszej planecie.


Komentarze

Popularne posty